Traktorový cisternový náves, teda „cisternu“ od nepamäti používajú poľnohospodári na vývoz a aplikáciu hnojovice na ornú pôdu za účelom akéhosi kolobehu využívania živín pri kombinovanej poľnohospodárskej prvovýrobe, teda živočíšnej a rastlinnej.

01

Použite cisterny JOSKIN Modulo2 s miešacím a zariadením na močovinu a horným hydraulicky otváraným otvorom v Agro-Marte Trakovice. Podnik spolu vlastní 5 cisterien JOSKIN

Dnes však už nemáme na Slovensku, a nie len tu u nás, iba tradičné podniky so zastúpením oboch týchto zameraní, ale žiaľ výrazne sa zvyšuje počet tých, s absenciou živočíšnej výroby. Cisternu však nepoužívajú poľnohospodári iba na vývoz hnojovice. Bežne sa používa ako požiarna nádrž pri žatve, vývoz a aplikáciu digestátu z bioplynovej stanice, alebo ako prostriedok na vývoz vody na pole kde pracuje postrekovač. A práve poslednému zo spomínaných účelov sa budeme venovať v tomto článku. Moreau Agri zastupuje už 12 rokov výrobcu cisternových návesov JOSKIN. Belgický výrobca dopravnej techniky pre poľnohospodárov (a nielen pre nich, ale aj stavbárov a komunálne služby), má v ponuke cisterny s objemom od 1100 do 28 000 l v rôznych prevedeniach, so stovkami možností vybavenia. Cisterny môžu byť plnené a vypúšťané vývevou, niekoľkými druhmi čerpadiel, alebo aj kombináciou výveva-čerpadlo. Pre menšie a stredne veľké objemy a  nekomplikované použitie je však najviac ekonomická, a na používanie najjednoduchšia práve výveva. Výkon vývevy, ako aj počet náprav, závisí samozrejme od veľkosti resp. objemu cisterny. Odporúčané opcie, ak si zaobstarávate cisternu primárne pre plnenie postrekovača, sú: Plniace rameno: s priemerom 100 mm s dosahom 4,9 m – naplní postrekovač cez jeho horný plniaci otvor za 3-5 min.

02 07
Ø 100mm plniace rameno Miešanie na dne cisterny s hydraulickým náhonom

 

Plniaci otvor v hornej časti cisterny je určený na prípadné nasýpanie granulovanej močoviny. Je na výber okrúhly, s manuálnym uzatváraním na 4 štandardné háky, prípadne závesné veko s rýchlouzáverom, alebo horný otvor s hydraulickým posuvným otváraním/ zatváraním s rozmermi 500 x 600 mm. Všetky horné prístupové otvory sú automaticky vybavené vonkajším aj vnútorným rebríkom.
Miešanie v nádrži je v ponuke vzduchové alebo hydraulické resp. mechanické s  hydraulickým náhonom, ktoré je pre účely miešania močoviny najlepšou voľbou. Je to v podstate mixér. Hydraulický motor poháňa os (na ertalonových ložiskách) s lopatkami s priemerom 480 mm po celej dĺžke cisterny. Miešanie je možné používať aj počas prepravy.

04 08
Horný otvor Ø600 mm s odklopným vekom Vnútorná úprava povrchu pre používanie agresívnych dusíkatých látok

 

Ochrana proti korózii – nakoľko JOSKIN používa kvôli pevnosti a odolnosti cisterien pozinkovanú oceľ (s hrúbkou 4 až 6 mm podľa veľkosti nádrže), je vhodné pre dlhodobé používanie materiálov s obsahom dusíka (močovina, DAM) ošetrenie vnútorného priestoru nádrže a  komponentov špeciálnym vysokoodolným dvojvrstvovým náterom.
 

Moreau Agri Life - Archív