V jednotlivých číslach nášho časopisu vám postupne predstavujeme teleskopické manipulátory Manitou. Zaoberáme sa jednotlivými modelmi, prevádzkovými a technickými vlastnosťami, ovládacími prvkami a úrovňami výbavy. V konečnom dôsledku ale teleskopický manipulátor pracuje vždy s nejakým adaptérom (nástrojom), ktorý určuje konkrétnu povahu pracovnej činnosti a ako odznelo v nadpise robí manipulátor manipulátorom.

Prejdime sa svetom prídavných zariadení určených pre teleskopické manipulátory Manitou. Sú to všetko náradia navrhnuté konštruktérmi Manitou na prácu s teleskopickým manipulátorom a takto ako celok sú aj homologizované.

Asi najbežnejšie náradie sú paletové vidly, ktoré každý teleskopický manipulátor premenia na vysokozdvižný vozík s pridanou hodnotou. Ale aj jednoduchý adaptér ako vidly môže mať viacero podôb a dokonale sa prispôsobiť aktuálnej aplikácii. Môžeme sa baviť o “pevných vidliach“ s klasickým ISO úchytom ako poznáme s VZV, alebo o tzv. “plávajúcich“ vidlách s možnosťou pohybu oboch vidiel. Podľa potrieb môžu mať vidlice aj rôznu dĺžku až do 2500 mm. Vidlice môžu mať integrovaný aj bočný posuv alebo môžu byť aj vodorovne otáčateľné o 360° čo je novinka z dielne Manitou

360° vidly v akcii

Neoddeliteľnou súčasťou každého dobrého manipulátora je aj poriadna lyžica. Pri lyžiciach je dôležité ako prvý krok si zadefinovať či budeme manipulovať ľahké sypké materiály, alebo ťažšie ako zeminu, kamenivo atď...  Pri ľahkých materiáloch je prvoradé dosiahnuť čo najväčší objem lyžice prípustný k jednotlivým typom teleskopických manipulátorov. Najbežnejšie používané sú lyžice s objemom 2 resp. 2,5 m3. Brit lyžice je najopotrebovanejšia časť lyžice, preto sú dodávané s naskrutkovanými britmi pre bezproblémovú a lacnú výmenu. Lyžice na ťažšie materiály sú z pravidla kompaktnejšie s objemom okolo 1m3, vyrábané z hrubšieho plechu. Často bývajú vybavené zubami vhodnými na zemné práce.

roštová lyžica na cukrovú repu a zeleninu pre ľahké oddelenie pôdnych zvyškov

Okrem základných lyžíc je v ponuke nepreberné množstvo lyžíc s doplnkovými hydraulickými funkciami. Veľmi obľúbená je lyžica s pridržiavačom vhodná na manipuláciu s hnojom alebo rôznymi nekompaktnými materiálmi. Určite zaujímavá je aj možnosť odmontovania bočníc a použitie tejto lyžice ako drapáku na dlhšie bremená.

Miešacia lyžica na betón je ideálne riešenie na drobnú stavebnú činnosť a ťažšie dostupné miesta. Lyžica disponuje mohutným miešacím ústrojenstvom pomocou ktorého pripravíme betónovú zmes za niekoľko minút. Takto pripravenú zmes pomocou teleskopického manipulátora dopravíme aj na vyššie položené miesto a pohodlne nadávkujeme pomocou na to určenej výpustnej hadice. Miešacie lyžice sa štandardne dodávajú s pracovným objemom od 500 do 750 litrov.

 

miešacia lyžica na betón

Z lyžice sa môže stať aj fréza na siláž doplnením frézovacieho valca, ktorý šetrne odoberá materiál a povrch siláže necháva nepoškodený čím predídeme nežiaducej sekundárnej fermentácii. Frézu na siláž je možné dodať s objemom 1500 l resp. 2120 l.

Keď si spomenieme balíky či už hranaté alebo “guľaté“, obaľované alebo neobaľované tak je prirodzené predstaviť si drapáky ako optimálny nástroj na manipuláciu s nimi. Manitou ku svojim strojom ponúka širokú paletu drapákov na balíky. S hrotmi, s chňapkami, alebo kombináciu oboch v jednom. Kompaktné len na manipuláciu s jedným balíkom alebo masívne s možnosťou uchopiť až štyri balíky.

7

drapák na balíky

Na rôzne manipulácie s biologickým materiálom nám poslúžia vidly (bodáky) rôzneho druhu. Štvorbodák so skladacou opornou konštrukciou je super jednoduché riešenie na manipuláciu až so štyrmi hranatými balíkmi. Ako už bolo predstavené pri lyžiciach a vidly môžu byť vybavené rôznymi typmi pridržiavačov, alebo rezacím ústrojenstvom a je z toho vykusávač siláže.

12

vykusávač siláže

S big bagmi sa dá manipulovať všeliako, dajú sa použiť aj klasické paletové vidly, ale existuje aj efektívnejšie a hlavne bezpečnejšie riešenie – originál big bag držiak. Ide hlavne o tom, že pomocou tohoto prídavného zariadenia dostaneme výsypný otvor big bagu vyššie a uši big bagu sú chránené zarážkami proti neplánovanému vysunutiu.

8

nosič big bagov

Hovorí sa čistota pol života... a aby bolo čisto musí byť poriadne pozametaný dvor a komunikácie. Prečo nevyužiť teleskopický manipulátor Manitou aj na zametanie. Zametačky Manitou ponúka naozaj od výmyslu sveta. Rotačné so zásobníkom na nečistoty alebo bez, uhlové pre koncentrovanie nečistôt na okraji komunikácie, alebo len statické kartáče. Zametačky môžu byť vybavené aj kropením pre zlepšenie účinnosti zametania a zmiernenie prašnosti ale aj bočnou kefou, ktorá sa presadí hlavne pri hranách a okjajoch ciest.

 10

zametačka so zásobníkom na nečistoty a bočnou kofou

Bremeno je niekedy rozumnejšie zavesiť a tak dosiahnuť výhodnejšie manipulačné možnosti. Ako už odznelo v tomto článku niekto by použil pre tento účel paletové vidly, ale prečo to nespraviť bezpečnejšie. Háky Manitou sú na to ako stvorené. Disponujú poistkou proti neplánovanému vyvlečeniu lane alebo reťaze. V neposlednom rade s niektorými typmi hákov si môžeme výrazne predĺžiť aj predný dosah.

11

manipulácia s hákom

Manipulácia s dlhou drevnou guľatinou si vyžaduje stabilitu a silné zovretie. Nie je nič lepšie ako originál drapáky na guľatinu, ktoré sú na tento účel určené

9

drapák na guľatinu

Toto bolo len stručné obzretie sa za prídavnými zariadeniami používanými na teleskopických manipulátoroch Manitou. Nie je možné aby sa do jedného článku vtesnali všetky možnosti, ktorých je nepreberné množstvo. Určite nie je prehnané konštatovať, že na každú činnosť sa nájde to správne prídavné zariadenie a využije potenciál teleskopických manipulátorov naplno.

 

Moreau Agri Life - Archív