Kompaktnosť a vynikajúca zdvihová výška? Je to vôbec možné? Áno odpoveďou je nový Manitou MLT 730 nazývaný ako vysoký kompakt. Nové Manitou MLT 730 je doplnenie už na trhu etablovanej verzie MLT 630. Táto novinka kopíruje všetky podstatné rozmerové vlastnosti 630tky len skoro o 1 meter väčším výškovým dosahom.

Manitou ponúka MLT 730 v dvoch verziách označených ako MLT 730-115 V čo je štandardné prevedenie alebo MLT 730-115 V CP čo je kompaktné prevedenie.

Kompaktná verzia disponuje šírkou len 2,06m a výškou 2,14m pri nosnosti 3000 kg a už spomínaným zvýšeným výškovým dosahom 6,85m. Určite nie je na zahodenie ani skutočnosť, že s kompaktom sa dodáva aj plochý rotačný maják, ktorý len minimálne navyšuje celkovú výšku stroja. Štandardný model je o niečo robustnejší čo je ale vykúpené zdvihovou výškou až 6,95m.

Či sa bavíme o veľkom alebo malom stroji pre farmára je v prvom rade dôležitý výkon a tu sa nová 730tka na nič nehrá, motor Deutz s výkonom 115 HP  je toho jasným dôkazom. Pri oboch modeloch je použitý hydrostatický prenos krútiaceho momentu, ktorý je výhodný svojou jednoduchosťou a jemnejšou manévrovateľnosťou, čo je pri type stroja navrhnutom do stiesnenejších priestorov veľká výhoda. 

Nové MLT 730 je súčasť modelovej rady NewAg, ktorá je charakteristická užívateľsky príjemnou kabínou s dokonale vyváženými ovládacími prvkami. Vo všetkých stupňoch výbavy dominuje interiéru kabíny kvalitná značková sedačka Gremmer. Od stupňa výbavy potom už len záleží či bude s mechanickým, pneumatickým odpružením alebo tzv. nizko frekvenčná sedačka, kde okrem iného sa nastavuje aj hmotnosť obsluhy pre čo najoptimálnejšie tlmenie vibrácií. Lakťová opierka, “pláva“ zarovno so sedačkou a je na nej priamo integrovaný JSM joystick, navigátor na ovládanie displeja, ručný plyn a tak isto niektoré ovládacie tlačidlá.  

mlt730 115 1

Špeciálna je tak isto prístrojová doska. Je možné zamieňať jednotlivé ovládacie tlačidlá v rámci prístrojovej dosky a lakťovej opierky a teda dáva obsluhe možnosť si svoje Manitou personalizovať. Tlačidlá pre dokonalú orientáciu sú aj farebne označené, kde modré sú na ovládanie hydrauliky, oranžové, prevodovky a motora, červené sú bezpečnostné funkcie a nájdeme aj čierne čo sú všetky ostatné.

Dokonalú viditeľnosť zabezpečuje čelné okno, ktoré tvorí jednu súčasť  so strešným oknom a tým odpadá časť konštrukcie, ktorá by bránila vo výhľade. Takto veľké čelné sklo treba náležite chrániť pred poškodením o čo sa stará patentovaná (Manitou patent) ochranná mreža, ktorej jednotlivé segmenty sú pod takým uhlom aby nijako nebránili vo výhľade, ale dokonale chránili voči padajúcim predmetom.

Manitou MLT 730-115 je kompaktný teleskopický manipulátor s nadštandardným výškovým dosahom a výkonom motora pre túto triedu. Je to ideálna voľba pre farmárov, ktorí nechcú robiť kompromisy medzi rozmermi stroja a výkonom.

Moreau Agri Life - Archív