Prestížna celoeurópska súťaž Tractor of the year 2017 oznámila víťaza v jednotlivých kategóriách. Slávnostné vyhlásenie prebehlo v rámci medzinárodného poľnohospodárskeho veľtrhu EIMA v talianskej Bologni. Do finále súťaže sa prvýkrát v histórii prebojovala aj značka ZETOR reprezentovaná inovovaným modelom ZETOR Forterra HD 140, ktorý sa zaradil po bok šiestich najúspešnejších finalistov v kategórii Tractor of the year.

Medzinárodné ocenenie najlepšieho traktora na európskom trhu udeľuje porota zložená z 25 nezávislých novinárov špecializovaných na poľnohospodársku techniku z 23 štátov Európy. Porotcovia hodnotia stroj ako celok a kladú dôraz na technické aspekty, dizajn, ergonómiu a kvalitu stroja a v neposlednom rade traktor hodnotia pri práci v reálnych podmienkach.

Michal Nevrlík, obchodný manažér a Robert Todt, riaditeľ Úseku predaja a marketingu prevzali pri vyhlásení plaketu pre finalistu súťaže Tractor of the year 2017

"V súťaži Tractor of the year sme prvýkrát a okamžite sme sa stali finalistami. Je to ohromný úspech ZETORa všetkých našich zamestnancov, na čo sme všetci patrične hrdí. Potvrdilo sa, že podpora investícií do vývoja nových rekonštruovaných strojov a predstavenie nových modelových radov, je tou správnou cestou, ktorou sa spoločnosť vydala. V rámci priebehu súťaže sme mali jedinečnú príležitosť prezentovať zručnosti traktora ZETOR odborníkom z celej Európy, čoho si nesmierne vážime. Traktor Forterra HD v minulosti už získal niekoľko prestížnych cien, úspech v celoeurópskej súťaži Tractor of the year je však bezpochyby zatiaľ najvyšším vyznamenaním" hovorí Margaréta Víghová, riaditeľka Úseku korporátnej komunikácie ZETOR TRACTORS a.s.

Súťaž je vyhlasovaná každoročne a v tohtoročnom jubilejnom 20. ročníku bojovala Forterra HD o prvé miesto so šiestimi traktormi iných značiek. Víťazom v kategórii Tractor of the year sa stala konkurenčná značka. http://tractoroftheyear.org/ ">Viac informácií nájdete na http://tractoroftheyear.org/

Traktory známych poľnohospodárskych značiek museli prejsť niekoľkokolovým výberom. Prvé kolo prebehlo na jar, keď každý zo súťažiacich prezentoval svoj stroj pred porotou a tá následne vybrala pre každú zo štyroch vypísaných kategórií finalistov. Forterra HD bola nominovaná v kategórii Tractor of the year.

Forterra HD 140 s emisným riešením STAGE IV

Forterra HD 140 prináša výkon v rozmedzí od 127 do 147 koní, má robustnejšie telo, odpruženú nápravu a multifunkčný ovládací panel.

Forterra HD disponuje úspornými motormi ZETOR so 16-ventilovou hlavou, Ktoré vzišli z vlastného vývoja a spĺňajú emisnú normu Euro IV / Tier 4F. Motory majú dobrú akceleráciu, ľahko štartujú aj pri nízkych teplotách. Na základe nezávislých testov Mendelovej univerzity v Brne sa zistilo, že motory s emisným riešením STAGE IV prinášajú nižšiu spotrebu paliva oproti motorom predchádzajúcej generácie. A to až o 15-20% v závislosti na vykonávanej činnosti.

Prevodovka Forterra HD ponúka väčší počet využiteľných prevodových stupňov, čím udržuje motor v optimálnych otáčkach pri práci na poli i pri prejazdoch. To sa odzrkadľuje hlavne v spotrebe paliva, ktorá je nižšia. V najpoužívanejšom pracovnom rozsahu ponúka prevodovka 13 stupňov rýchlosti i pri zaťažení, a to v pracovnom rozsahu 4-12 km / h. Celkovo Potom prevodovka disponuje 30 rýchlosťami vpred 30 rýchlosťami vzad.

Obsluhu stroja uľahčujú prvky, ako sú PowerClutch - tlačidlo spojky nachádzajúce sa na radiacej páke, PowerShift - trojstupňový násobič krútiaceho momentu alebo PowerShuttle - hydraulický reverzor.

Elektrohydraulika Bosch prináša u stroja vysokú efektivitu pri práci s prípojnými zariadeniami. Dva pomocné valce hydrauliky zaisťujú rovnomerné zaťaženie traktora a maximálnu zdvíhaciu silu až 85 kN (8500 kg). Forterra HD je vybavená 4-sekčným rozvádzačom hydrauliky s elektrohydraulickým ovládaním. Samozrejmosťou je unikátny systém HitchTronic, ktorý sám meria odpor pôdy pri orbe a podľa aktuálnych hodnôt automaticky reguluje zadný trojbodový záves. Tým je opäť dosahovaná úspora paliva 5-7%.

V oblasti ergonómie a komfortu je stroj vybavený priestrannou kabínou. Vysoký jazdný komfort je zaistený vďaka odpruženej prednej náprave. Forterra HD je vybavená tiež multifunkčným panelom, ktorý združuje všetky dôležité ovládacie prvky na jednom logicky usporiadanom mieste.

Odpružená predná náprava funguje pri Forterre HD ako systém dvoch nezávisle odpružených polonáprav. Traktor je ďalej vybavený 100% uzávierkou diferenciálu. Zabudnúť nesmieme ani na úvraťovú automatiku, ktorá znižuje počet úkonov pri každom otáčaní na úvrati, zjednodušuje sa tak obsluha stroja a je dosiahnuté lepšia manévrovateľnosť.

zdroj: www.zetor.cz

 

Moreau Agri Life - Archív