Manitou MH 25 je univerzálny vysokozdvižný vozík s bezkonkurenčnou účinnosťou, bez ohľadu na prejazdné podmienky. Je vybavený pohonom 4x4, veľkými kolesami a veľkorysou svetlou výškou, takže nerovný terén nie je žiaden problém. Vďaka kompaktným rozmerom a polomeru otáčania môže operovať aj v stiesnených priestoroch. VZV Manitou MH disponuje štyrmi hydromotormi, jedným v každom kolese. Ide o jedinečný koncept Manitou vďaka čomu dosahuje tento kompakt bezkonkurenčnú trakciu.

Od leta je v prevádzke špeciálny vysokozdvižný vozík Manitou MH25 v Danubius Fruct z Dunajskej Lužnej. Pri tejto príležitosti sme sa pozhovárali s Gorazdom Trnovcom technickým manažérom spoločnosti.

Ako sa zrodila myšlienka obstarať tento typ mechanizácie?

Vzhľadom na to že máme veľa sadov v ktorých pracujeme za každého počasia, bolo pre nás nutnosťou disponovať strojom schopným prevážať bremená v ťažkých podmienkach čo sa týka trakcie. Kompaktný stroj 4x4, ktorý “vie“ niečo zdvihnúť aj preniesť bol nevyhnutnosťou. Samozrejme aj s traktorom sa dá robiť všeličo, ale tá obratnosť a ani tie nosnosti tam nie sú. Najvhodnejší sa teda zdal vysokozdvižný vozík, ale nie klasický priemyselný. Také sme aj skúšali, ale neraz sme ich museli ťahať traktorom von zo sadu. Jednoducho sme potrebovali niečo spoľahlivé v vyššou nosnosťou, obratnosťou a s dobrou dostupnosťou náhradných dielov.

Po dvoch mesiacoch od dodania, spĺňa Manitou MH25 očakávania?

Zatiaľ určite áno aj keď ešte sa Manitou nedostalo všade kde ho chceme využiť. Ide o to, že u nás sa v priebehu roka zaradenie Manitou MH25 bude meniť. Momentálne je nasadený na zbere jabĺk. V priebehu jesene budeme zasa rozvážať betónové stĺpiky na prípravu nových konštrukcií. Začiatkom jari to bude roznášanie sviečok (protimrazovej ochrany) po sade. Následne na to nám začínajú jahody čo zahŕňa rozvoz rôznych druhov fólií a slamy. S rozvozom fólií sa potom pokračuje aj do čerešní.

 
Gorazd Trnovec (vpravo), Manitou MH 25 a Milan Pospiš predajca Moreau Agri.

Prejazdnosť nespevneným terénom teda napĺňa vaše očakávania, je to tak aj čo sa týka nosnosti?

V našich podmienkach kladú najväčšie nároky na nosnosť palety s betónovými stĺpikmi o hmotnosti okolo 2400 kg. To bol aj dôvod prečo sme uprednostnili verziu MH25 teda s nosnosťou 2500 kg.

Stihli ste si už vytvoriť nejaký dojem čo sa týka práce s vozíkom?

Ovládanie je jednoduché a pre obsluhu prístupné. Sám som si vozík na vlastnej koži vyskúšal a ovládanie považujem za intuitívne. Čo sa týka ovládacích pák a posedu z hľadiska ergonómie nemám námietky. Za dobrú vychytávku považujem dvojité dvere kabíny kde sa môže vetrať ale spodná časť dverí je zavretá a chráni obsluhu pred konármi počas prejazdu cez sad. V neposlednom rade je to šetrnejšie aj voči stromom, že sa konáre neskĺznu do kabíny a ich neoláme ich.

 

Moreau Agri Life - Archív