Združenie agropodnikateľov, družstvo, Dvory nad Žitavou, preferuje vernosť k značkám. Dôvodov je viacero výhodnejší nákup, lepší a lacnejší servis, jednoduchý prechod obsluhy na nový stroj. Aj toto je maličký kamienok v mozaike, v mozaike jedného zo špičkových podnikov na Slovensku.

Vedúci úseku mechanizácie a služieb v Združení agropodnikateľov, družstvo, Dvory nad Žitavou, Ing. Jozef Slama a obsluha stroja Koloman Szente (vpravo). Na stroji oceňujú jeho obratnosť a výkonnosť.

Žitavskodvorčania v jednej z najvyťaženejšej techniky v podnikoch - teleskopických manipulátoroch ostávajú verní a preferujú značku Manitou, ktorá sa hrdí niekoľkými prívlastkami. Z celosvetového hľadiska jej patrí popredné miesto v manipulačnej technike. V našich končinách sa Manitou stal synonymom teleskopického manipulátora. Na to, aby si francúzsky výrobca toto dobré meno udržal, neustále inovuje. Z inovácií ťaží zákazník, ktorý dostáva vyšší komfort, väčšiu silu, lepšiu obratnosť a v konečnom dôsledku vyššiu výkonnosť. Takým je aj predstavovaný model Manitou MLT 840 s výkonom 137 koní. Tento model zďaleka nie je jediným manipulátorom Manitou na ich dvore. Zďaleka preto, lebo v ich hospodárskych dvoroch pracuje dokonca sedem. A takýmto počtom teleskopických manipulátorov sa môžu pochváliť len veľké podniky s rozšírenou živočíšnou výrobou. Združenie agropodnikateľov, družstvo, Dvory nad Žitavou, hospodári na 5 620 ha poľnohospodárskej pôdy. Pestujú širokú škálu bežných aj špeciálnych plodín - na 1 500 ha pšenicu, na 100 ha špaldovú pšenicu, na 700 ha repku, na 600 ha jarný aj ozimný jačmeň, na 60 ha osivovú kukuricu, na 850 ha merkantilnú aj silážnu kukuricu, na 430 ha cukrovú repu, na 230 ha hrach a ďalej aj lucernu, trávy, mak, tekvice či trávne zmesi.

Sedem manipulátorov Manitou v jednom podniku

Ing. Jozef Slama, vedúci úseku mechanizácie a služieb, nám prezradil, že v ich podniku sa manipulátory „špecializujú". Do tohto kroku ich prinútili veľkosť podniku, rozsiahla živočíšna výroba, viaceré hospodárske dvory, veľké skladiskové hospodárstvo s kompletnou pozberovou linkou a veľkovýrobná technika pre rastlinnú výrobu uspôsobená na prekladanie a plnenie hnojiva, osiva v BigBagoch. MLT 960- najväčší a najnovší teleskopický manipulátor Manitou na dvore v Dvoroch. V porovnaní s ostatnými má vyšší výkon motora, ktorý sa pretavuje do vyšších výkonností hydrauliky a celkovej pracovnej výkonnosti. Masívne prevedenie a nápravy ho predurčujú pre ťažšie práce s dlhšou výdržou a rozmery a obratnosť vylučujú pre prácu v úzkych starých objektoch živočíšnej výroby. V daných podmienkach viacej oceňujú jeho väčšiu silu a výkonnosť ako zdvih do 9 m.

MLT 845 - je novším a silnejším súrodencom predstavovaného modelu 840. Zakúpili ho podobne ako model 960 v uplynulom roku. MLT 840 - kúpili v roku 2013 pre prácu v skladoch. V porovnaní s predchádzajúcim modelom je menší, ale výkonovo a obratnosťou ideálny (nielen) pre sklady. MLT 845 a 634 používajú v živočíšnej výrobe na všetky obslužné práce. MLT 845 - s dátumom výroby 2009 je najstarším manipulátorom Manitou v podniku. Pracuje v dvore v Úľanoch a je starším bratom novšej 845-ky.

MLT 625 - vlastnia od roku 2013. Menší manipulátor oceňujú pre kompaktné rozmery, obratnosť a výšku zdvihu 5,9 m a nosnosť 2500 kg.

 
V Dvoroch nad Žitavou veriatechnike Manitou. Vlastnia celkovo 7 strojov tejto značky. Na snímke väčší brat predstavovaného stroja - Manitou MLT 845-120.   Obratnosťou sa plne hodí do podmienok v skladovom hospodárstve. Vonkajší polomer otáčania je 3,74m.

 

Priemerne ročne najazdia 1500 motohodín

Slová o jednom z najvyťaženejších strojov potvrdzuje fakt, že bežný ročný nábeh je 1500 motohodín. Ako vyplýva z prehľadu modelov v podniku, najväčšie uplatnenie nachádzajú modely 845 a 840 s výškou zdvihu približne 8 m, ktorá je až luxusná pre bežné práce v podniku a s maximálnym zaťažením 4,5, resp. 4,0 t. Obratnosť je výborná pre sklady, súčasne so silou pre prácu trebárs na poľnom hnojisku. Pre naše väčšie poľnohospodárske podniky sa svojou konštrukciou viacej hodí ako nižší rad Manitou 700, čo spozorujete najmarkantnejšie na nápravách, s cenovým rozdielom podľa špecifikácie asi 10 až 12%.

V sklade ako doma

Predstavovaný Manitou 840 zaradili výhradne pre skladové hospodárstvo. Nakladá obilie do kamiónov, manipuluje s obilím v halových skladoch, zabezpečuje dodávku a odvoz zrnín z čističky a obsluhu bioplynovej stanice. Mnoho materiálu sa dodáva na paletách, takže nechýbajú ani paletizačné vidly na vykladanie áut dodávateľov. Manitou počas našej návštevy koncom apríla zhŕňal voľne ložené priemyselné hnojivo a nakladal močovinu uloženú v BigBagoch do cisterny, v ktorej vyrábali hnojný postrek. Tieto práce boli pre manipulátor „hračkou", ale v kope hnojiva naznačovala 840-ka svoje schopnosti a predovšetkým silu. Vytlačiť hnojivo a vytvoriť vyššiu skládku bolo jednoduché a rýchle a nebolo mu čo vytknúť. Lepší efekt „peknej kopy" kazil príliš malý sypný uhol. Za dva a pol roka prevádzky prevažne na betónových a asfaltových plochách sú pneumatiky Alliance na pokraji životnosti, čo je veľmi dobrý výkon. Takto opotrebený dezén by len s ťažkosťami prekonal blatisté poľné podmienky. Pri kúpe nových zvážia v podniku výber priemyselných pneumatík, vlastnosťami a výdržou uspôsobených na prevádzku na spevnených plochách.

Teleskopické manipulátory sú všestranými pomocníkmi, napr. aj pri príprave hnojného roztoku močoviny.

Väčší výkon urýchľuje pracovné cykly

Popisovaný stroj má označenie Manitou MLT 840-137 PS. Z názvu vyčítate nosnosť 4000 kg a výškový dosah takmer 8 m, presne 7,55 m, ale aj výkon motora 137 konských síl. Svojimi parametrami, či už výkonom motora, alebo rozmermi, obratnosťou a konštrukciou je asi najlepším výberom pre veľké poľnohospodárske podniky hľadajúce univerzálny stroj pre dvor a pre poľné nasadenie. V tejto triede ponúka Manitou ešte MLT 840-115 PS. V podstate ide o totožný model s tým istým motorom, ale naladeným na nižší výkon. K nim sa ešte pričleňuje model MLT 1040 s tou istou konštrukciou a totožným motorom s výkonom 137 k, ale s výškou zdvihu až 9,6 m. Všetky tri typy ponúka Manitou v troch stupňoch výbavy. Najnižší stupeň výbavy Classic dovozca Moreau Agri Madunice na náš trh ani nedováža. Základom ponuky je teda stupeň Premium, doplnený o najvyšší Elite. Rozdielom medzi modelmi Premium a Elite sú napríklad nízkofrekvenčné pneumatické sedadlo, tlmenie kmitov ramena či LED svetlomety.

Vylepšenia

MLT 840 nahrádza model MLT 741 s výškou zdvihu 7 m a nosnosťou 4,1 t. Rozdiely medzi modelom 741 a modelom 840, uvedeným do predaja v roku 2012, sú predovšetkým badať na ramene, ktoré modifikovali pre zvýšenie stability a životnosti:

• pravouhlé boky z masívnych profilov s vonkajšou šírkou 44 cm a výškou 52 cm sú od stredu k obom rohom zošikmené o 5°,

• tam, kde je to možné, vedú olejové hadice chránené oceľovým opásaním vo vnútri ramena,

• nová hlava výložníka je vyrobená v mieste spojenia s ramenom odliatím a kovaním a s čo najmenším počtom zvarov,

• rám stroja z pružnej ocele pre zvýšenie stability a stálosti.

Paralelogramové vedenie lyžice

MLT 840 boduje s loadsensing pracovnou hydraulikou, ktorá pri 137 k verzii stroja dodáva z čerpadla maximálne 180 I za minútu. Pracovný tlak je nastavený na 290 barov. To je predpokladom pre rýchle pracovné cykly a celkovú výkonnosť. Pri napojení štvrtého pracovného okruhu pre hydraulické náradie sa vo výbave Elite prietok oleja nastavuje pre oba smery plynulo z kabíny. Manitou vybavuje stroje aj paralelogramovým vedením lyžice, pričom sa na dráhe zo zeme úplne hore naklápa o 7°, čo znižuje straty pri prepade cez prednú hranu lyžice. V prípade ľahkej lyžice musíte sledovať jej zadnú stenu, aby cez ňu neprepadával sypký materiál, ak je v stave maximálneho naplnenia. Využijete to aj s paletizačnými vidlami, ktoré sa navyše pri sklápaní v spodnej štvrtine zdvihu ľahko naklonia o 2°.

 

Odisťovanie náradia je manuálne, tyč má vlastné odkladacie miesto. Zaistenie a odistenie trvá zanedbateľný čas. Možné je aj hydraulické istenie náradia. Pri výmene náradia s napojením na hydrauliku aj tak obsluha musí prísť k adaptéru.

 

 

Motor John Deere sa zaobíde bez AdBlue. V prašnom prostredí je dôležité čistenie chladičov - v automatickom alebo manuálnom režime zmenou naklápania lopatiek.

 

 
Joystickom s názvom JSM riadite rameno, výložník a pojazd. Kabína je dostatočne priestranná.   V Dvoroch vybavili Manitou MLT 840 výbavou na ťahanie prívesov.

 

Koncept pohonu

Veľmi silnou stránkou MLT 840 je nový hnací mechanizmus. Začína od motora John Deere s objemom 4,5 I s výkonom testovanej verzie 102 kW/137 k podľa ISO/TR 14396. Je priečne uložený a ako býva zvykom, John Deere plní normy o výfukových plynoch spätným vedením výfukových plynov, naftovým oxidačným katalyzátorom a filtrom pevných častíc. V testovaní mu namerali pri ľahkých až stredných prácach spotrebu medzi 4,5 až 6,0 I nafty za hodinu. Priamo na prírubu motora je namontovaná nová Powershift prevodovka od spoločnosti Dana Spicer s meničom krútiaceho momentu. Manitou označuje túto prevodovku ako „M-Shift" a tento koncept sa prejavuje ľahkosťou v pohyboch a nižšou spotrebou. Tento pohon disponuje:

• pracovným a cestným módom,

• radiacou automatikou,

• proporčnou Inch funkciou,

• meničovým premostením a

• veľkou silou posunu a v ťahu.

Cestný a pracovný mód sa volia tlačidlami na konzole vpredu vpravo. Počas pracovného módu sú k dispozícii 4 prevodové stupne vpred, ohraničené rýchlosťou 25 km za hodinu. Pri cestnom móde sa dosahuje maximálna rýchlosť 40 km za hodinu s piatimi stupňami. Dozadu sa pohybujete len cez 3 stupne. Ale medzi oboma jazdnými stratégiami existuje aj ďalší rozdiel. Počas cestného módu sa brzdový pedál, ako zvyčajne pri meniči krútiaceho momentu, obsluhuje iba ako prevádzková brzda. Naopak, v pracovnom móde sa aktivuje proporčne fungujúca Inch funkcia pedálu: čím viac sa stlačí pedál, tým viac (podobne ako pri hydrostatoch) sa oddelí pohon. S týmto systémom sa prvý raz pri teleskopických manipulátoroch s meničovým pohonom dávkuje pri nakladaní pojazdová rýchlosť nezávisle na otáčkach motora. Otáčky môže obsluha prispôsobiť nezávisle na potrebe pracovných funkcií. A nemá to len pozitívny efekt na komfort práce, ale môže aj znižovať spotrebu pohonných látok.

Ako s automatickou prevodovkou v automobiloch

Radiaca automatika Powershiftovej prevodovky sa aktivuje cez otočný ovládač. V závislosti od pojazdovej rýchlosti a zodpovedajúceho krútiaceho momentu volí elektronicky regulovateľná prevodovka k tomu zodpovedajúci prevodový stupeň - rovnako ako pri automatickej prevodovke automobilov a takmer bez znateľného prerušenia výkonu. Najvyšší stupeň volíte mimochodom voľne. Manuálne radenie prevodových stupňov môžete voliť aj manuálne pomocou tlačidiel plus a mínus na joysticku. „Lock-up" sa volá spojka, ktorá sa stará o to, že v rýchlosti 23 km za hodinu na štvrtom a pri 33 km za hodinu na piatom prevodovom stupni premostí menič. Hnacia sila sa vedie z motora priamo na prevodovku - výhodné pre účinnosť pohonu a zreteľne aj pre nízku spotrebu počas transportu. A pri rýchlej jazde aj spozorujete super zrýchľovanie.

Tvar lyžice na sypké hmoty pri pohľade zboku kopíruje tvar sypkého materiálu vo vnútri - preto nie je bočnica rovná, ale oblá - zamedzí sa tým presýpaniu materiálu do strán. V zadnej časti lyžice je "kapsa", ktorá umožňuje materiálu znížiť rýchlosť pri "zatváraní" lyžice a zabrańuje presypaniu materiálu cez zadnú hranu lyžicesmerom ku stroju.

Pohodlná a na manipulátory veľká kabína

Pre tento model v novo navrhnutej kabíne nie je čo vytknúť. Priestoru je dostatok, aj toho odkladacieho za sedačkou bohato stačí. Istú formu pohodlia dodáva aj joystick s označením JSM, ktorý umiestnili priamo na lakťovej opierke sedačky. Riadite ním všetky pohyby ramena a výložníka a aj pojazd. Manitou dodáva sedadlo v závislosti od stupňa výbavy. V tej najvyššej býva vzduchom odpružené a nízkofrekvenčné a s vyhrievaním. O dobrý výhľad za dažďa a v blatistých podmienkach sa starajú zdvojený čelný stierač a stierače na zadnom, bočnom a strešnom okne. Svetlá umiestnili na pevné držiaky, a podľa slov obsluhy, im nie je čo vytknúť.

Záverom: Manitou MLT 840 s výkonom 137 koní je vyzretým teleskopickým manipulátorom, s ktorým určite neurobíte chybu. Základnými parametrami, výkonom a komfortom ho presne napasovali pre naše veľké podniky prvovýroby. V spolupráci s Moreau Agri Madunice už len vyberte ten správny stupeň výbavy.

Napísal: Marián Kukučka

Článok bol uverejnený v odbornom mesačníku Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Moreau Agri Life - Archív