Modelový rad MLT od svetového lídra vo vývoji a výrobe teleskopických manipulátorov Manitou je najkomplexnejší, najprepracovanejší, najuniverzálnejší a  najviac reflektujúci potreby zákazníka. Teleskopické manipulátory Manitou sú robustné, výkonné, efektívne, pohodlné a všestranné.

Či už potrebujete kompaktný stroj pre prácu v stiesnených priestoroch, alebo niečo zdvihnúť do veľkých výšok, s modelovým radom MLT nájdete to, čo hľadáte. Vydajme sa spolu na púť naprieč týmito možnosťami, predstavme si jednotlivé typy, popíšme si použité technológie a všimnime si rôznorodosť, ktorá plošne pokrýva všetky druhy potrieb v poľnohospodárstve.

Dosah 6 m – ak potrebujete šikovný kompaktný stroj k dispozícii je MLT 625 75 H s hydrostatickým prevodom, ak potrebujete niečo silnejšie a dynamickejšie ale stále kompaktné je tu pre vás MLT 629 s hydrodynamickým meničom a 100 HP motorom. Ak vás rozmery až tak neobmedzujú v  ponuke je s  dosahom 6 m a  nosnosťou 3,4 t MLT 634  120 LSU poháňaný 120 HP Deutz motorom s  hydrodynamickým meničom a  možnosťou Powershift-ovej prevodovky. Variabilné hydraulické čerpadlo zaisťuje súbeh viacerých pohybov a tým zlepšuje jeho efektivitu práce.

S dosahom 7 m je k dispozícii tiež niekoľko riešení. Pre menších farmárov s menšou intenzitou používania cenovo najdostupnejší MLT 732 so 100 HP motorom a hydrodynamickým meničom a zubovým čerpadlom. Model MLT 735 je v ponuke so 100 a 120 HP motorom oba s variabilným hydraulickým čerpadlom s výkonom 150 l/min, prípadne s Powershiftom. MLT 741 120 LSU má o 600 kg vyššiu nosnosť a tiež možnosť Powershift prevodovky alebo hydrostatickej prevodovky.

Výškový dosah 8 m – tu sú v ponuke 2 verzie stroja s automatickým Powershiftom MLT 840 so 115 alebo 137 HP motorom, variabilným hydraulickým čerpadlom s  výkonom 180 l/min alebo MLT 845 s hydrodynamickým meničom alebo hydrostatom.

So zdvihom 9 m je v  ponuke najrobustnejší MLT 960 s  prevodovkou CVT a  nosnosťou 6 t. A  ešte vyššie z  poľnohospodárskeho radu dosiahne MLT 1040 L 137 PS s automatickou prevodovkou a 137 HP motorom. Stroj zaujímavý predovšetkým pre tých čo pracujú so slamou.

Ako sme sa mohli v predchádzajúcich riadkoch presvedčiť, možností výberu toho správneho teleskopického manipulátora pre každého je viac ako dosť. Podstatné ale je, že Manitou ako najskúsenejší výrobca teleskopických manipulátorov sa nesústreďuje len na najviac viditeľné parametre ako nosnosť a výškový dosah. Manitou ako jediný výrobca ponúka riešenia pohonu na báze hydrodynamického meniča, hydrostatického prevodu, ponúka štyri druhy prevodoviek: mechanickú – overenú, spoľahlivú a cenovo prístupnú, Poweshift, ale aj automatický Powershift, ktorý je ekonomickejší, pretože má vyšší počet prevodových stupňov a  o  tom kedy treba radiť rozhoduje elektronika. Motor vždy pracuje v optimálnom režime a výsledkom je nižšia spotreba paliva a menšie opotrebenie celého pohonného a prevodového systému. Vrcholom ponuky je vario prevodovka, ktorá už preukázala svoju opodstatnenosť v traktoroch.

Manitou odmietol politiku jedného optimálneho a najlepšieho konceptu. Pretože taký jednoducho neexistuje. Manitou nechce ponúkať kompromisy, preto na rozdiel od konkurencie ponúka všetky možnosti.

Veď posúďte:

Hydrostatické prevody tvoria neoddeliteľnú súčasť väčšiny mobilných poľnohospodárskych strojov, predovšetkým obilných kombajnov, rezačiek, ale aj nakladačov a manipulátorov. Na prenos výkonu sa využíva tlaková energia pracovnej kvapaliny, pričom prenášaný výkon je priamo úmerný tlak u a prietoku pracovnej kvapaliny. Hydrostatický prevod splňuje viaceré požiadavky kladené na moderné systémy pohonov mobilných pracovných strojov.

Ako výhody hydrostatických prevodov môžeme spomenúť - plynulú reguláciu pojazdovej rýchlosti, prenos energie aj na ťažko prístupné a priestorovo nepriaznivo orientované miesta, prenos energie potrubím alebo ohybnými hadicami aj na väčšie vzdialenosti od zdroja tlakovej energie, malá hmotnosť a malé rozmery hydraulických prvkov, veľký rozsah zmeny prevodového pomeru, intenzívne brzdenie motorom, jednoduché istenie motora proti preťaženiu, kľudný a plynulý rozbeh bez rázov, jednoduchá údržba a zaručené mazanie pohyblivých častí, nenáročná diagnostika a signalizácia porúch počas prevádzky.

Hlavnou nevýhodou hydrostatických prevodov je nižšia účinnosť prenosu energie v porovnaní so štandardnými mechanickými prevodmi, ktoré dosahujú účinnosť 90 percent. Hydrostatické prevody majú účinnosť okolo 70 percent a v niektorých prípadoch ešte menej. Okrem nižšej účinnosti je vhodné ešte uviesť - citlivosť na nečistoty v oleji, vplyv teploty oleja na činnosť a prevádzkové vlastnosti hydrostatického prevodu, možnosť úniku oleja zo systému, technologická náročnosť na výrobu hydraulických prvkov.

Hydrodynamický menič krútiaceho momentu, skrátene hydrodynamický menič je typ zdokonalenej hydrodynamickej spojky, ktorá prenáša sily medzi súčiastkami rotujúcimi rozličnými rýchlosťami. Používa sa všade tam, kde je potrebné hydraulicky oddeliť hnací a hnaný hriadeľ a kde je zároveň potrebné násobiť prenášaný krútiaci moment. Hydraulické oddelenie medzi pohonom (vstup) a náhonom (výstup) zabráni prenosu rázov a tlmí torzné kmity, ktoré sú škodlivé, znižujú životnosť a spoľahlivosť zariadení.

Maximálna účinnosť hydrodynamického meniča krútiaceho momentu je približne 97%, pričom vzniká preklz asi 3%. Medzi výhody môžeme zaradiť, že nedochádza k mechanickému opotrebovaniu, zabezpečuje mäkký rozjazd bez tzv. cuknutia, zosilnenie krútiaceho momentu, väčšia tlačná sila v porovnaní s hydrostatickým pohonom, pri začiatku rozbiehania je zosilnenie krútiaceho momentu maximálne, rázy krútiaceho momentu a torzné kmitanie motora sú tlmené hydraulickým olejom, menšie nároky na priestor vďaka kompaktnej konštrukcii, tichý chod. Ako čiastočné nevýhody môžeme vidieť nižšiu účinnosť oproti mechanickému prenosu výkonu, stály pohon olejového čerpadla znižuje celkovú účinnosť.

Vario prevodovka, označuje sa tiež skratkou CVT = prevodovka s plynule meniteľným prevodom alebo ako prevodovka s rozdelením hnacej sily. Kombinuje hydrostatický a mechanický pohon. A to tak dômyselne, že pri rozjazde zaberá iba hydrostatika, ktorú pri zvyšujúcej sa pojazdovej rýchlosti postupne doplňuje pohon mechanický. A to až do tej miery, že pri dosiahnutí maximálnej rýchlosti mechanický pohon hydrostatiku celkom nahradí.
 
Výhody CVT prevodovky sú nižšia spotreba v porovnaní s hydrostatikou a hydrodynamikou, plynulý bezstupňový chod, plynulá regulácia rýchlosti, intenzívne brzdenie motorom, zrýchľovanie stroja pri súčasnom klesaní otáčok. Hlavné nevýhody sú hlavne zložitá elektronická regulácia, vyššia obstarávacia
cena.
 
Pohonmi to samozrejme nekončí, mimoriadne citlivo a  zodpovedne pristupuje Manitou k výberu toho správneho pohonného agregátu do svojich modelov. V praxi sa najviac osvedčila koncepcia výberu toho najlepšieho v jednotlivej výkonovej triede. Preto sú teleskopické manipulátory Manitou osadené technologicky prepracovanými japonskými motormi Kubota v triede do 75 HP. Špičkové nemecké motory Deutz a anglické Perkins si našli svoje miesto v triede 100 – 120 HP. No a samozrejme nemôžeme zabudnúť na spoľahlivé americké motory John Deere v triede 115 – 141 HP.
 
Ani jedna prevodovka nie vždy postačuje a  vyhovuje v  každých podmienkach a preto v modeloch Manitou nájdeme jednoduchú mechanickú manuálnu prevodovku, Power Shift prevodovku s možnosťou radenia pod záťažou, ale aj trend posledných rokov plne automatickú prevodovku. Hydraulický systém nemôže ostať bokom a znova nájdeme len tie najlepšie komponenty či už od nemeckého výrobcu Bosh Rexroth alebo americko nemeckého koncernu Sauer Danfoss.  Čo sa týka čerpadiel je na výber jednoduché ale výkonné zubové čerpadlo, alebo piestové variabilné čerpadlo pri ktorom je možné vykonávať až trihydraulické pohyby súčasne. Jednoducho povedané Manitou vyberá tie najlepšie čerešničky s  koláča globálneho trhu aby zabezpečil optimálne vyladený stroj pre každého jedného zákazníka samostatne, a tým si zachoval svoju jedinečnú tvár. Ani veľkí a významní výrobcovia nie sú schopní z ekonomických dôvodov poskytnúť takúto širokú ponuku technických riešení z vlastnej súčiastkovej základne. Výsledkom sú potom kompromisy a opakovania jedného vybraného technického riešenia naprieč celým typovým radom strojov.

 

Moreau Agri Life - Archív